4 Savcı ve 1 Hâkim İçin Meslekten İhraç Kararı

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten ve Ergenekon Savcısı olarak bilenen Zekeriya Öz’ün de aralarında bulunduğu hâkim ve savcıları görevden aldı. Oylamada 5e 2 oy çokluğu ile savcılar: Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ve Celal Kara ile hâkim Süleyman Karaçöl’ün mesleklerinden ihraçlarına karar verildi.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, yaptığı açıklamada:”Kuruldaki arkadaşlarımızın hepsi onurlu ve hukuk insanlarıdır. Kararları herkes kendi vicdani kanaatlerine göre vermiştir. Bu arkadaşlarımızın, hiç kimseden etkilenmesi söz konusu değildir.” Dedi.

İlgili Daire’nin bu kararını, Hâkimler ve Savcılar Kanununun, 69. Maddesinin son fıkrasına göre aldığı belirtildi.

Kanunun 69. Maddesi ise şu şekilde: “Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir”

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun almış olduğu bu kararın ardından, konunun muhataplarından Savcı Zekeriya Öz kendi twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Açıklamada: “Haberler doğruysa HSYK yetki gaspı yapmıştır. Verdiği karar yok hükmündedir… Yukardan aldığı talimatla bu kararları vermiştir yazıklar olsun bağımlı HSYK’ya” dedi.

Bu kişilerin birinci derece hâkim ve savcı olmaları nedeniyle, ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay’da yargılanabilecekleri de gelen haberler arasında.

HSYK’nın vermiş olduğu karar daha tartışılmaya fırsat bulamadan, bir karar da Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığından geldi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, meslekten ihraç edilen, Celal Kara, Zekeriya Öz ve Mehmet Yüzgeç için, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak nedeniyle yakalama kararı çıkarttı. Ayrıca Cebir, şiddet kullanarak Türk Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs gerekçesiyle, tutuklama talebi ve yakalama kararı çıkardı.

Ayrıca Zekeriya Öz hakkında da daha önce, Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesinde bir dava açılmıştı. Dava nedeni ise, Zekeriya Öz’ün, Cumhurbaşkanı hakkında hakaret içeren twettleri, retweett etmesi olarak belirtilmişti.

Şu an yurt dışında bulunan Zekeriya Öz hakkında, kırmızı bülten çıkartılabileceği de gelen haberler arasında.