Ada Soğanı Nedir?

Ada soğanı zambakgiller türünden bir bitkidir. Yaprakları uzundur. Çiçekleri yeşil ve beyaz damarları vardır. Soğan kısmı yaprakların altındadır. Yaklaşık 2 kilogram gelmektedir. Görünümü ada çayına benzer. Tadı acı ve zehirlidir. Taze olduğunda kesinlikle yenilmez. Zehirlenme yapar. Soğanın etli olan kısmı kesilir. Dövülerek toz haline getirilir. Toz haline getirildiğinde de çok dikkatli kullanılması gerekir.

Ada soğanı kullandığınızda kusma oluyor ise doktora başvurun. Ada soğanın içerisinde saponin, tanen, müsilaj ve glikozit maddesi vardır. Bu bitkiyi zehirli yapan bu maddelerdir. Bu bitkiyi sonbahar aylarında hasadı yapılır. Ada soğanı kumlu bölgelerde yetişir. Yani deniz seviyesine yakın yerlerde daha çok görülür. Ülkemizde genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir.

ada-sogani-nedir

Ada Soğanı Özellikleri

Yukarıda Ada Soğanı Nedir hakkında bilgi verdik. Ada soğanının özellikleri ve faydası hakkında bilgi vereceğiz.Ada soğanının idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Böbrek hastaları kesinlikle ada soğanını kullanmaması gerekir. Kullandıklarında böbrek taşlarını çok etkileyebilir ve aşırı sancı yapabilir. İltihabı iyileştirmede kullanılır.

İltihabın azalmasında çok etkili rolü vardır. Saçkıran tedavisinde kullanılır. Hatta yeni saç çıkartmak için çok iyi bir bitkidir. Bunun için ada soğanını zeytinyağı ve çam sakızı ile karıştırarak bölgeye sürün. Bir müddet sonra tüylerin çıktığını göreceksiniz. Kalp güçlendiricidir. Kalp ilaçlarının yapımında kullanılır. Nefes darlığına iyi gelir. Su ve hamurun içinde yenirse nefes darlığınızı açacaktır.

Ada soğanından sirke de yapılır. Bu sirkeyi kullananlar kişiler zindelik hissederler. Vücudu güçlendirir ve sağlıklı tutar. Aynı zamanda ada soğanını evinize asarsanız yılan, akrep gibi zehirli böcekler evinize girmez. Fare zehri yerine de geçer. Ada soğanın zehirleyici özelliği vardır. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Yanlış bir kullanımda sizi zehirleyebilir. İshal, kusma gibi şikâyetleriniz olabilir.