Astroloji Nedir, Ne İşe Yarar?

Astroloji, gök cisimlerinin insan karakteri üzerindeki etkilerini araştıran ve yorumlayan bilim dalıdır. Yunan kökenli olan kelime ‘yıldız’ anlamındaki astro ve ‘bilim’ anlamındaki logos kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur.

Astroloji insanlık tarihi ile birlikte başlamıştır; yani en eski bilim dalıdır diyebiliriz. İnsanoğlu var olduğu günden itibaren doğayı, gökyüzünü ve gök cisimlerini merak etmiştir. Bu merakı doğrultusunda birtakım çalışmalar yaparak bazı sorulara cevap aramaya başlamıştır. En eski medeniyetlerin bulundukları bölgeleri incelediğimizde oluşturdukları yapıların en üst bölümünde mutlaka yıldızları izleyecekleri bir bölmenin olduğunu görebiliriz. Bu çalışmalar özellikle Mısır, Mezopotamya medeniyetlerinde yoğunluk göstermiştir.

Astroloji ile ilgili bilmemiz gereken en önemli kural ise; bilimin fal ile alakası olmadığıdır. Astroloji de fal da gelecek hakkında bilgi verirken fal neler yaşayacağınızı astroloji ise gelecek dönemlerde yıldızların, gezegenlerin ve birçok gök cisminin etkisiyle şanslı veya şanssız dönemlerinizin ne zaman olacağını söylemektedir. Fal gelecek ile ilgili neler yaşayacağınız hakkında bilgi verirken bir yönüyle de büyüye benzemektedir. Astroloji tamamen hesaplamalar ve bilimsel çalışmalar doğrultusunda gerçekleşmektedir ve bu nedenle hiçbir zaman fal olma özelliği taşımamıştır.

Astrolojiye göre kişi doğduğu anda gökyüzü, gök cisimleri ne konumda ise kişinin karakteri ona göre şekillenmektedir. Bu nedenle yapılan çalışmalarda sadece doğduğunuz günün bilinmesi yeterli değildir, doğduğunuz gün, yıl, saat birlikte ele alınarak hesaplamalar ve çalışmalar yapılmaktadır. Astrolojiye göre doğan her bireyin kendisine ait bir yıldız haritası vardır. Sahip olduğu bu yıldız haritası dışında karakterini etkileyen birçok faktör de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; aile, doğduğu ülke, şehir, evinin bulunduğu konum hatta doğum anında annenin içinde bulunduğu ruh hali, hamilelik sürecindeki psikolojik durumlar kişinin karakteri ve yıldız haritası üzerinde oldukça etkilidir.

Astrolojiye göre her ay bir burç ile temsil edilir ve bu burçlar insanların karakteristik özelliklerini yansıtırlar. Burçlar sayesinde kişilerin sadece karakterleri hakkında bilgi edinilmez, aynı zamanda karakteri etkileyen elementleri, taşları, sayıları, günleri ve daha birçok konu ile ilgili bilgi sahibi olunabilir.

Astroloji bilimi özel çalışmalar gerektirdiği için herkes konu ile ilgileniyor olsa da gerekli bilimsel çalışmalar yapılmadığı sürece konunun uzmanı olmak biraz zordur diyebiliriz.