Astrolojide Açılar

İki farklı noktanın birbirine olan konumu ve uzaklığı, Astrolojide açılar ile ifade edilir.

0 derece temel kavuşum açıları olurken, 180 derece karşıt açıları ifade eder.90 derecelik açı kare, 120 derecelik açı ise üçgendir.60 derecelik açılar, altmışlık açılar olarak adlandırılır. Bu açılar içersinde en güçlü açılar 0 derece açılardır. Yani kavuşum açılarıdır. Karşıt açılar ve kare açılar(180 ve 90 derece) günümüzde, stresli, zorlayıcı ve gergin açılar olarak yorumlanmaktadır. Eski zamanlarda ise daha karamsar bir ifade ile kötü ve talihsiz olarak kabul ediliyordu. Altmışlık açılar ve üçgen açılar ise (60 ve 120 derece) uyumlu ve kolay açılar olarak bilinmektedir. Eski zamanlarda da günümüze paralel iyi ve şans getiren açılar olarak bilinmekteydi.

Gezegenlerin Oluşturduğu Açılar

Kişinin yıldız haritasına göre, Güneş, Mars gezegeni ile 0 derece,90 derece ve180 derece gibi bir güçlü açıdaysa, bu kişi Mars etkilerini, güçlü bir şekilde dış dünyasına yansıtacaktır demektir. Bu özellikler ise Mars’tan gelen sert karakterlerin etkisiyle, kavgaya eğimli olma, gerginlik, mücadele isteği, bildiğini okuma, önce olma, sahip olma, kavga çıkarmaya yatkın olma gibi durumlardır.

Kişinin yıldız haritasına göre Güneş, Mars Gezegeni yanında Uranüs ile de güçlü bir bakış açısına sahip olursa, kişi hem kavga etmeye yakın ve erkeksi tavırlar içerisinde olacak hem de aykırı ve aşırı hareketler sergileyecektir. Uranüs Gezegeni, yıldız haritasında, hangi gezegenle hangi açıyla gelirse gelsin, bir aşırılık durumu getirecektir. Eğer bu gezegen Güneş olursa, aykırı tutumlar sergileyen bir ruh; Venüs olursa, çabuk sıkılabilme ne istediğini bilmeme gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Ne istediğini bilmeme gibi durumlarda çapkınlığa neden olabilmektedir.

Uranüs Gezegeni, Merkür gezegeni ile bakış açısı halinde bulunuyorsa, zihinsel aykırılık durumu ortaya çıkabilmektedir. Zıt tavırlarda bulunabilme, sırf inat olsun diye amaçsız hareketlerde bulunma durumlarına neden olabilir. Uranüs’ün Mars ile güçlü bir bakış açısı durumunda olması halinde ise, Yeni zaferler elde etme amacıyla mücadele, aykırı ve aşırı davranışlara eğim, düşüncesiz hareket etme ve hızlı karar verme, ancak bu kararları verirken hesapsız tavırlar sergileme gibi durumlara yol açabilir.