Bazı Hayvanlar Neden Öldürülür ?

Bazı hayvanlar neden öldürülür? Hayvanlar genel olarak ihtiyaçtan ötürü beslenme niyetiyle öldürülürken bazen de insanın savunma içgüdüsünden kaynaklanarak hayvanların ölümü gerçekleştirilir. Dini bayram, şölen veya kutlamalar içinde hayvan kesilmesi bir adet haline gelmiş bulunmakta günümüzde.

Günümüz dünyasında öldürülen hayvanlar genellikle yenilebilir türde olan tavuk, koyun, keçi, inek gibi hayvanlar hem yenilmek hem de derisinden eşya üretmek amacıyla öldürülebilirler. Bu ölümler kimi kesimler tarafından yobazca bulunulsa da et ve protein ihtiyacını karşılamak için buna zorunlu olan insan dünyası hayvan öldürür.

Savunma ihtiyacından doBazı Hayvanlar Neden Öldürülür ?ğan hayvan öldürmeleri içgüdüsel bir hal almış hatta bazıları refleksif olarak gerçekleşen ölümler olmuştur. Sivrisinek tarafından ısırılan insanın refleksif olarak hamle yapıp sivrisineği öldürmesi bu duruma güzel bir örnektir. Eve giren böcek ve yabani hayvanlarda ev ahalisini korumak amacıyla öldürülerek evden uzaklaştırılır. İlaçlama veya vurarak öldürme tarzı kullanılan bu savunma öldürüşü insanda bir öz güvene yol açarak yabani ortama ayak uydurmayı kolaylaştırır.

Bazı insan toplulukları ise hayvan öldürmeyi bir spor olarak yapmakta bu olaydan haz almaktadırlar. Avcılık denen bu spor dalı stres atmak için insanların hayvan öldürme çeşitlerinden bir diğeri halini almıştır. Bazen stres atmak için yapılan bu spor bazen de beslenmek amaçlı yapılmakta olup günümüzde bağımlısı fazlaca bulunmaktadır. Bu spor dalını azaltmak amacıyla avlanma yasakları getirme gibi bir yola giden ülkelerde günümüzde oldukça yaygınlaşmış bu spor dalı engellenmeye hayvanlar bazı dönemlerde korunmaya çalışılmıştır.

İşte bu ve bunun gibi sebeplerle insan doğasında hayvan öldürmek ayrı bir boyut kazanmış kimilerine göre yabanice kimilerine göreyse hissiyat açısından mükemmel karşılanan bir durum halini almış çeşitli görüş farklılıkları ortaya çıkmıştır. Hayvanları korumak öldürülmelerini azaltmak nesil tükenmelerinin önüne geçmek amacıyla bazı sivil toplum örgütleri kurulmuş olup, hayvan ölümlerinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.