Belediye Otobüsünde Canlı Bomba Paniği

Adana’da gerçekleşen olay, canlı bomba taşıdığı iddia edilen bir kadının şüphe uyandırmasıyla başlamıştır. Normal dışı hareketleriyle dikkat çektiği düşünülen kadına birçok ihbar tehdidi gelmesi üzerine polis direk hakarete geçti. Adana’da 155’i arayan bir kişi bir kadının ağır yükle dolu olduğunu ve canlı bomba şüphesi çektiğini dile getirerek ihbarı geri çevirmeyen Adana polisi, canlı bombanın ihbar edildiği otobüsü durdurarak arama yapmıştır. Böylece yaşanan canlı bomba paniği bir neticeye ulaşılmış ve telefonda tarife uygun hiçbir kişiye rastlanılmamıştır. Asılsız bir ihbar olan bu durum, Adana’da çok sık görülmeye başlamış ve bazı vatandaşların canlı bomba şüphesi taşıyan birçok ihbarı polise bildirdikleri de ayrıca not edilmiştir.

Ayrıca polisi arayan kişi telefon ihbarında “sırt çantası olan bir kadın 110 numaralı otobüse bindi ve canlı bomba taşıdığını düşünüyorum” gibi bir ihbar ile harekete geçen polis, ihbardan kısa bir süre sonra otobüsü durdurmuştur. Yapılan aramalarda herhangi bir şüphe içeren bir durumun olmaması içleri rahatlatmış olsa da yine de şu sıralar bu tarz ihbarların birçoğu asılsız çıktığına dair bazı açıklamalarda bulunmaktadır.

Özellikle günümüzde Türkiye’de yaşanan terör faaliyetlerinden dolayı bazı vatandaşlar sürekli tedirgin bir halde yaşamaktadırlar. Bu tedirginlikleri nedeniyle sürekli olarak 155 hattını aramaktalar ve şüpheli sandıkları durumları polise bildirmekteler. Bu otobüste, bir meydanda ya da alışveriş merkezlerinde şüpheli bir kutu, torba, terk edilmiş bir bavul şeklinde birçok ihbar alan Polis, görevleri gereği her bir ihbarı göz ardı etmeden denetlemekte ve tehlike oluşturup oluşturmadığı incelenmektedir. Bu nedenle bir günde sürekli olarak polise aranan ihbar telefonları, şüphe çeken durumlar, terk edilen bir paket ve çok daha fazlası için sürekli olarak polisler aranmaktadır. Endişeli olan vatandaş görevini yapmış olduğuna inansa da ve şüpheli bir durumu polise ihbar ederek belki de hayat kurtarmayı düşünmektedirler. Korku taşıyan bazı vatandaşların günde 50’ye yakın ihbar telefonlarını da polise bildirildiği de diğer önemli konuların başında gelmektedir.