Boşanmada Erkek Çocuğun Velayeti Kime Ait Olur?

Evlilik müessesini gerçekleştiren çiftler bazı sorunlar nedeniyle evliliklerini sonlandırmak istemektedirler. Bu nedenle mahkemeye başvurarak boşanma talebinde bulunurlar. Boşanma davalarında çocuğun olması durumunda bazı önemli noktalara bakılır. Boşanma olmadan anne ve babada olan çocuğun velayetinin, boşanma sonrasında kime verileceği birçok faktöre göre değişmektedir.

Velayet çocuğun bütün sorumluluklarının verildiği bir haktır. Velayet kime verilirse o kişi çocuğun üstünde karar verme ve söz söyleme, çocuğun gelişimini ve bakımını üstlenme gibi haklara sahip olur. Velayetin verilmediği diğer tarafa ise, çocukla görüşmesi ve iletişim kurabilmesi için bazı haklar hakim tarafından verilir. Çocuğun velayetinin kime verileceği eşlerin durumuna, çocuğun yaşına, çocuğun geleceğinin garanti de olmasına ve buna benzer birçok etkene bağlıdır.

Çocuğun Velayetinin Kime Verileceği Nasıl Belirlenir?

Çocuğun velayeti verilirken cinsiyet fark etmez. Erkek veya kız çocuğu olmasına bakılmaksızın diğer velayet şartlarına göre karar verilir. Velayet davasında hakimin dikkat ettiği ve önem verdiği ilk konu çocuğun yaşıdır. Küçük yaştaki çocuğun anne bakımına muhtaç olduğuna karar verilerek 0 – 3 yaş arasındaki çocukların velayeti anneye verilir. Bu yaşlardaki bir çocuğun anneden alınarak babaya verilmesi imkansızdır. Bu yaşlardaki çocukların velayetinde annenin maddi durumuna veya yaşantısına da bakılmaz.

  • 3 – 6 yaşlarındaki çocukların velayetinde de genellikle anneye verilir. Ancak bu yaşlarda istisnai durumlar göz önüne alınabilir. Çünkü bu yaşlardaki çocukların daha az anne şefkatine ihtiyacı olduğu düşünülür. Bu nedenle annenin çocuğa zarar vermesi gibi durumlar olduğunda veya anne bakmaktan aciz durumda olduğunda velayet babaya verilebilmektedir.
  • 6 – 12 yaş arasındaki çocukların velayetinde çocuk artık büyük olduğu için anne ve babanın maddi durumlarına, yaşam tarzlarına bakılmaktadır. Hangi tarafın maddi durumu, işgücü ve yaşam tarzı çocuğun geleceği için uygunsa ona velayet verilir.
  • 12 yaş ve üzerindeki çocuklarda, çocuğun yaşından dolayı karar verme yetkisi oluşarak çocuğu fikri alınır. Anne ve babanın maddi durumları, yaşam koşulları ve çocuğun okul durumu gibi etkenler göz önüne alınarak, çocuklarında bu konuda fikirlerine başvurulduktan sonra hakimin takdir yetkisine göre velayet ya anneye ya da babaya verilir.

http://devrimbozkurt.av.tr/sik-sorulan-sorular/