Diyarbakır’da Karakola Saldırı

Diyarbakır Merkezine bağlı Özerkli Köyü Karakoluna, Pkk’lı bir grup teröristin düzenlediği saldırıda 1 Uzman Çavuş şehit olurken, 4 asker de yaralandı. Ayrıca 1 köy korucusunun da yaralandığı belirtildi.

Roketli Saldırı

Diyarbakır-Hani karayolu üzerinde bulunan ve merkeze bağlı olarak hizmet veren ayrıca korucuların da görev yaptığı Özerkli Köyü Jandarma karakoluna, saat 13.10 da bir gurup terörist tarafından roketli saldırı düzenlendi. Daha sonra bu saldırgan guruptan iki kişinin öldürüldüğü belirtildi.

Karakola roket attıktan sonra güvenlik güçleri tarafından hemen karşılık verildi. Pkk’lıların da uzun namlulu silahlarla karşılık vermesi sonucu bölgede çatışma çıktı.

1 Uzman Çavuş’un şehit olmasının ve 4 askerin ile 1 köy korucusunun yaralanmasının ise çatışma nedeniyle gerçekleştiği ifade edildi. İlk andaki roketli saldırıda herhangi bir yaralanma yaşanmadığı belirtildi. Saldırganların etkisiz hale getirilmesinin ardından, bölgede güvenlik güçleri tarafından geniş çaplı bir operasyon başlatıldı.

Olaylardan sonra ise Genelkurmay Başkanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklama ise:

• “12 Ağustos 2015 tarihinde, Bölücü terör örgütüne mensup, bir gurup terörist tarafından, Diyarbakır Sur Özekli Jandarma Karakol Komutanlığına, saat 13:10da, uzun namlulu silahlar ve roketatarlar aracılığı ile saldırıda bulunulmuştur. Yapılan silahlı saldırıya hemen karşılık verilmiş ancak, çıkan çatışmada bir Jandarma Uzman Çavuşumuz ağır olmak üzere, dört jandarma erimiz ve bir Geçici Köy Korucumuz da hafif şekilde yaralanmıştır. Kahraman Jandarma Uzman Çavuşumuz kaldırıldığı hastanede, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.

• Çatışmada iki terörist etkisiz hale getirilmiş ve çatışma 13.30 da sona ermiştir.

• Bölgeye taarruz helikopteri, insanlı keşif uçağı bölgeye sevk edilmiştir. Ayrıca havadan ve karadan takviye birlikler de bölgeye intikal etmişlerdir. Çatışma esnasında kaçan diğer teröristlerin de etkisiz hale getirilmesi amacıyla, karadan ve havadan operasyonlara devam edilmektedir.

• Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur ve alçakça gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden Kahraman Şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman Personelimize ve Geçici Köy Korucumuza acil şifalar temenni ediyoruz.” Denildi.