Erken Seçim İhtimali

Dünkü Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesinden sonra ortaya çıkan durum, birçok kesim tarafından koalisyon ihtimalinin az olduğu yönünde yorumlandı. Yeni anayasa, refah seviyesinin yükselmesi, seçim barajının düşürülmesi, refah düzeyinin tabana yayılması gibi ortak görüşler olsa da eğitim, Cumhurbaşkanlığı seçimi, zorunlu din dersi, 8 yıllık kesintisiz eğitim ve CHP’nin istediği bakanlık sayısı gibi konularda uzlaşma sağlanamayacağı düşünülüyor. Ortada bu durumlar varken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun dün yaptığı açıklamalar ise, erken seçim ihtimalinin güçlendiğinin göstergesi olarak yorumlandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Perşembe günü CHP lideri ile yapacakları görüşmenin ardından, tarihi bir açıklama beklenmemesi gerektiğini vurgulamıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise 45 günlük hükümet kurma sürecinin 23 Ağustosta dolacağını hatırlatarak, hükümet kurma süresini anayasa göre esnetilemeyeceğini belirtti.

Anketler

Bazı seçim anketlerinde AKP’nin oylarını %2,5 kadar artırdığı görülüyor. AKP’ye yakın kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre, erken seçim denemesinin gerekli olduğu savunuluyor. Ancak mevcut olan anket sonuçlarına göre AKP oylarını artırmış olsa da, bu oran tek başına iktidar olarak yetmeme ihtimali bulunuyor. Bu nedenle AKP’ye yakın olan bazı kaynaklar ise, erken seçimin de istenilen sonuçlar vermeme ihtimali dolayısıyla, koalisyon çalışmalarına hız verilmesi konusunda birleşiyor.

Erken seçim ve Koalisyon fikirlerini savunan insanların oranının ise birbirine çok yakın olduğu ifade ediliyor. Yarıdan fazla olan bir kesimin, erken seçime gidilmeden ve 13 yıllık tek başına iktidarda kalmış olmanın verdiği güç henüz kaybedilmeden koalisyon çalışmalarına ağırlık verilmemesi gerektiğini savunuyor.

Erken seçim olması durumunda da, ortaya büyük bir fark çıkmayacağını savunan parti yöneticileri ise, belirleyici olacak unsurun, Hdp’nin barajı geçip geçmeyeceğine bağlı olduğunu söylüyor. Yaklaşık olarak, %2,5 veya %3 lük bir artış olmasının, tek başına iktidar olmaya yetmeyeceğini düşünen bu kesim, önemli olanın, AKP’den başka %10 barajını geçmiş herhangi bir partinin, baraj altında kalmasının tek başına iktidar olmayı sağlayacağını belirtiyor.

Bütün bu senaryoların yanında Perşembe günü saat 14:00te AKP ile CHP arasında son bir görüşme yapılacak.