Herkes İstediği Kiloda Olabilir Mi?

Herkes istediği fit ve sağlıklı vücuda ulaşabilir. Ancak istenilen kiloya ulaşmak söz konusuysa birçok değişken vardır. Tartıdaki rakamlara takılmamak, belirli bir kiloya ulaşmayı istemek yerine sağlıklı ve fit bir vücut hedeflenmelidir.

 KİLOYU ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Tartıdaki kilonuzu etkileyen birden fazla faktör vardır. Bunları sayacak olursak,

Herkes İstediği Kiloda Olabilir Mi?

 -Kas ve yağ dokusu

kilonuzu etkiler. Şöyle ki kas dokusu fazla olup yağ oranı az olan bir kişi ile kas dokusu az olup yağ dokusu fazla olan kişi, aynı kiloda olsalar bile kas yoğunluğu fazla olan kişi daha fit ve sıkı gözükecektir. 1 kg kas 2.7 kg su tutar.

 -Genetik Faktörler

Genetik faktörler yani vücut yapısı, anne babadan çocuğa geçen özellikleri kapsar.

 -Metabolizma Hızı

Metabolizma hızı, yaşa, cinsiyete, günlük aktiviteye göre değişir.

 -Hormonlar

Hormonel dengesizlikler tartıda fazla gözükmeye sebep olur. Adet gecikmesi, östrojen hormonundaki dengesizlikler, tiroit hormonunun yavaşlaması, erkeklerde salgılanan erkeklik hormonu daha kaslı bir vücuda sahip olmayı sağlar. Kadınlarda salgılanan kadınlık hormonu ise, daha yağlı bir vücut sağlar.

 Stres Düzeyi

Yapılan araştırmalar, stres düzeyinin fazla olduğu kişilerde kortizol hormonu salınımının da fazla olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte düşen seratonin seviyesi, kişileri daha fazla basit karbonhidrat tüketmeye yöneltiyor. Ayrıca stres durumunda progesteron seviyesi de azalmaktadır. Bu da aynı şekilde bol karbonhidrat tüketmeye eğilimli hale getirir.

Her insan istediği fit bedene ulaşabilir ancak buradaki kastedilen şey kilo ise her zaman istediğiniz kiloya ulaşamayabilirsiniz. Ancak yağ oranınız fazla değilse bunun bir önemi yoktur. Yağlarınızdan kurtulmak için dengeli beslenip, spor yapmalısınız. Aceleci davranmadan, rakamları takıntı yapmadan aynadaki görüntünüze bakmalısınız. İstediğiniz kiloya ulaşmak kişileri her zaman mutlu etmeyebilir. Sonuçta sarkmış bir vücuda sahip olmaktansa, istikrarla dengeli beslenip, yeterli spor yaparak kilo verirseniz hedefe ulaşmak kaçınılmaz olacaktır.