Hizmet Sektörü Örnekleri

Hizmet Sektörü Nedir?

İnsanların temel gereklilikleri ve ihtiyaçları dışında diğer kişisel isteklerini karşılamak için uğraş veren çalışma alanına hizmet sektörü denir. İnsanların hem ihtiyaçlarını karşılamak hem de hayat standartlarını yükseltmek için insanların kaynak ayırdıkları sektördür. Günlük yaşantımızda en önemli unsurlarındandır. Bir hizmet sağlayıcılarından birinin eksikliği durumunda yaşamsal faaliyetlerde boşluklar ve aksamlar olur. Hizmet sektörü kendi içinde birçok alt sektörlere bölünmüştür bunlara örnek vermek gerekirse şunlardır:

Sağlık

Hastaneler temel gereksinim olarak insan için en gerekli hizmet sektörü unsurlarıdır. Gerek devletin elinde gerek özel işletmelerin ellerinde bulunan hastaneler içinde bulundurduğu istihdam sayıları ve finansal değeri ile hizmet sektörünün pastasının en büyük dilimini kaplamaktadır.

Gıda

Yemek hizmetinde başı çeken restoranlar ve kafeler insanların gereksinimi olan yemek ihtiyacı için kullanılır ve hizmet sektörünün en önemli 2. alanını oluşturur.

Ulaşım

Gün içinde herkesin bir yerlere yetişmek zorunda olduğu modern şehirler için ulaşım önemli hizmet sektörü kalemlerinden biridir. Ulaşım beraberinde birçok alt dalı da yanında getirir. Toplu taşıma ve özel ulaşım araçları olarak temel iki ana koldan oluşan ulaşım sektöründe toplu taşıma otobüsler, tramvaylar, trenler, vapurlar gibi deniz araçları gibi çok farklı ulaşım parçalarını kapsar. Özel ulaşım araçları ise büyük çoğunlukla otomobillerden oluşur bu hizmeti destekleye yan kollar benzin istasyonlar, araçlar için tamir-bakım-yedek parça hizmetleri, şoförler, yol hizmetleri, toplu taşıma için maliye hesap elemanları gibi çevrilen etmenlerden oluşur.

Eğitim

Başta okulların ve üniversitelerin oluşturduğu eğitim alanı da temel hizmetlerde yer alır. Öğrenciler, öğretim elemanları, yöneticilerden oluşur ve bu havuzda toplanan birikim hizmet sektörünün önemli unsuru olan eğitimi üst kademelere çıkarır. Eğitim hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler özel öğrenim kurulları veya direkt devlet destekli öğrenim kurumları tarafından karşılık bulurlar.