İsrail Zulümlerine Devam Ediyor

Kurulduğu tarihten itibaren Müslüman Arap üzerinde yıkıcı faaliyetlerde bulunan İsrail Devleti yaptığı zulümlere bir yenisini ekledi. Özellikle Filistin ile yaşanan mücadeleleri ile ön plana çıkan İsrail Batı Şeria’da Filistinlilere ait 4 evi yıktığı belirtildi. Yıkımın gerekçesi olarak da evlerin askeri bölgede inşa edilmesini gösterdi.

Görgü tanıklarının ifadesine göre askeri güçler Ağvar bölgesine girdi ve İsrail’e ait El-Hamra kontrol noktası yakınlarında yapılmış olan evleri yıktıkları öğrenildi. Yıkılan 4 evin Beşarat ailesine ait olduğu belirtildi.

Evleri yıkma gerekçesini ayrıntılandıran devlet konuyu şu şekilde açıkladı; evler 1967 tarihindeki İsrail işgallerinden önce yapıldığı, C bölgesi yani vatandaşların kullanmasının yasak olduğu bölge olması ve askeri alanda bulunduğu gerekçelerle yıkımlara karar verildiği belirtildi.

Bunların yanı sıra 10 Ağustos 2015 tarihinde akşam saatlerinde Batı Şeria bölgesinin kuzeyinde bulunan El-Celeme kontrol noktası yakınlarında bulunan Filistinli bir satıcıya ait olduğu tespit edilen büfe İsrail buldozerleri tarafından yıkıldığı öğrenildi.

Ağvar bölgesinde yaklaşık 10 bin Filistinlinin yaşadığı bilinmektedir. Geçimini hayvancılıkla sağlayan halka İsrail’in inşaat yapmak için ruhsat vermemesi nedeniyle bölgede bulunan Filistinlilerin barakalarda ve çadırlarda yaşamalarını sürdürmeye çalıştıkları bilinmektedir.

Filistin ile İsrail Devleti arasında 1995 yılında İkinci Oslo Antlaşması imzalanmıştı. Bu antlaşmaya göre Batı Şeria bölgesi A, B ve C olarak 3 bölgeye ayrılmıştı. A bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e bırakılmış ve bu bölgenin kapsamı yüzde 18 olarak belirlenmiştir. Yüzde 21’lik alanı kapsayan B bölgesinin idaresi Filistin’e bırakılmış fakat güvenliği İsrail’e ait olacağı belirtilmiştir. C bölgesinin ise kapsamı yüzde 61 olarak belirlenmiş ve bu bölgenin hem idari hem de güvenlik kontrolü İsrail’e bırakılmıştır. Dolayısıyla C bölgesi Filistinli vatandaşlar için yasaklı bölge haline gelmiş ve bu bölgede ev yapma, dükkan açma gibi faaliyetleri engellenmeye çalışılmaktadır. İkinci Oslo Antlaşması maddelerine dayanarak hareket eden İsrail Devleti kontrolü altında bulunan bölgelerde yaşayan Filistin halkına oldukça ciddi zararlar vermenin yanı sıra bölgelerde bulunan Filistin halkını adeta insanlık dışı yaşam şartlarına mahkum etmektedir.