Koalisyon Görüşmesi Sonrası CHP’den Açıklama

CHP Basın sözcüsü ve ayna zamanda parti genel başkan yardımcısı Haluk Koç, Başbakanlık konutunda Ahmet Davutoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleştirilen görüşme sonrasında açıklamalarda bulundu.

Haluk Koç, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran genel seçimleri sonrası, hükümeti kurma çalışmalarına, 13 Haziran’da CHP’Yİ ziyaret ederek başladığını bildirdi. Daha sonra MHP ve Hdp ile görüştüğünü hatırlattı.

Bu süreçten itibaren, AKP ve CHP arasında uzun bir sürecin başladığını hatırlatan Haluk Koç, bu doğrultuda 5 ayrı toplantı gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Görüşmeleri değerlendirirken, farkı duygular taşıyan iki ayrı siyasi parti gibi cümleler kullanan Haluk Koç, ülkenin menfaatlerinin ön plana alındığında, birçok konuda uzlaşma sağlanabileceğini ifade etti.

CHP Öncelikleri

Kemal Kılıçdaroğlu’nun; eğitim, ekonomi, Kürt sorunu, yeni anayasa ve dış politika ile ilgili köklü değişiklik talebinde bulunduğunun ve bu taleplerin görüşüldüğü bildirildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ayrıca, bir AKP, CHP koalisyonu söz konusu olacaksa eğer, İçişleri Bakanlığı, Dış işleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, arasından, en az 3 tanesini istediği belirtiliyor. Eğitim konusunda ise, 11 yıllık kesintisiz eğitim sistemimin oturmamış olması ve birçok karışıklığa yol açtığı için yeni bir eğitim sistemi istediği belirtiliyor. Dış Politikada ise koşulların tamamen değişmesi ve barış çerçevesine yaklaşımlarla hareket edilmesini istediği ifade edildi.

Görüşmeyi değerlendiren uzmanların aktardığına göre,

İki siyasi parti de birbirine zıt görüşlerde olsa da, yeni anayasa, seçim barajı düşürülmesi, refah seviyesinin yükseltilmesi ve her kesime yayılması, çözüm süreci ve demokratikleşme gibi ortak noktalar mevcut. Ancak genel başlıklar itibari ile bir uyuşma söz konusu, içerikler farklı olabiliyor.

Birçok konuda orta yol bulunabilir gibi ancak eğitim sistemindeki görüşler arasında uçurum olduğu söyleniyor. AKP kanadı, 11 yıllık eğitim sistemi devam etsin derken, CHP 8 yıllık kesintisiz eğitime dönüş istiyor.8 yıllık kesintisiz eğitim ise, AKP için imam hatiplerin kapatılması anlamına geliyor.

17-25 Aralık operasyonlar, Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlarda hareket etmesi, zorunlu din dersi gibi konuların ise aşılamayacak gibi gözüktüğünü uzmanların ortak görüşü: Görüşmelerden hükümet çıkma ihtimalinin az olduğu…