Koalisyon Kurma Çalışmaları

7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşen 25. Dönem Milletvekili seçimleri sonucunda yeterli oy oranına sahip olamadığı için koalisyon hükümeti kurma çalışmaları başlatan Adalet ve Kalkınma Partisi diğer partilerle görüşme kararı almış ve bu partiler içerisinden Cumhuriyet Halk Partisi ile koalisyon kurmak için yoğun görüşmelere başlamıştır.

Hükümet kurma süreci kapsamında AK Parti Genel Başkanı ve aynı zamanda Başbakan görevi yürüten Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şimdiye kadar birçok görüşme düzenlediler. Bunların arasında en sonuncusu 10 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşti. Başbakanlık Resmi Konutu’nda gerçekleştirilecek görüşmeye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu akşam saat 18:00 civarında katıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu CHP Genel Başkanı’nı kapıda karşıladı.

Liderler günün ilk görüşmesini tamamladıktan sonra yemeğe geçti. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı arasında geçen bu görüşme 4 saat 20 dakika sürdü. Yemeğin ardından ise basına kapalı şekilde görüşmelere devam ettiler. İki liderin yanı sıra AK Parti tarafında Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP tarafında ise Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü görevlerini yürüten Haluk Koç da görüşme alanında bulundular.

Yapılan görüşmenin dışında daha önce başlamış ve 3 Ağustos’ta son bulmuş olan istikşafı görüşmelerinde AK Parti ve CHP heyetleri bir araya gelmiş ve 5 ayrı oturum düzenlenip yaklaşık 35 saat sürmüştür. Bu görüşmelerin ardından her iki tarafın heyeti de raporlar hazırlayıp Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’na sunum yapmışlardır.

İstikşafı görüşmelerinden sonra yapılan bu ilk görüşme oldukça önemliydi. Görüşme sonunda koalisyon hükümeti kurulma olanağının olduğu belirtildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu yaptığı açıklamada görüşmelerden olumlu sonuçların çıkması temennisinde bulunduğunu belirtti. Sözlerine devam eden Bekaroğlu, toplum tarafından dile getirilen koalisyon hükümetinin kurulamayacağı yönündeki düşüncelere katılmadığını söyleyip her şeye rağmen aklı selim kişilerin ortaya çıkabileceğini ve bir koalisyon hükümeti kurulabileceği ihtimalinin mevcut olduğunu düşündüğü ifade etmiştir.

Koalisyon için yapılan görüşmeler devam ederken diğer taraftan da olası ihtimaller göz önünde bulundurularak erken seçimin gündeme gelmesi halinde 22 Kasım 2015 tarihinde seçim yapılabileceği belirtilmiştir.