Müzik Üniversitesi Ne Zaman Açılacak?

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk müziğin, bir ülkenin gelişimi açısından hayati bir rol üstlendiğini söylemiştir. Osmanlı İmparatorluğu’ndan müzik konusunda geri kalmış bir Türkiye Cumuhuriyeti devralan Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele’nin ardından yeni Türkiye’nin temellerini üniversitelerle atarken, devlet konservatuarları ile Türk Müziği’ni, dünyada hak ettiği yere çıkarmaya çalışmıştır.

Türkiye şu ana kadar müzik konusunda dikkate değer bir ilerleme kaydetmesine rağmen hala bulunduğu konum itibariyle Mustafa Kemal Atatürk’ün hayal ettiği seviyeye gelememiştir. Bu sebepten ötürü, Prof. Dr. Erol Parlak, 2016 yılında yaptığı açıklamalarda Türkiye’de bir müzik üniversitesi kurulması gerektiğinden bahsetmiştir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu öneriye sıcak bakmasıyla bir üniversite kurulması için kollar sıvanmıştır ve 2017-18 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi adıyla resmen açılmıştır.

Vizyon

2016 yılındaki konuşmayı yaparak bu işe vesile olan Prof. Dr. Erol Parlak, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne rektör olarak atanmıştır. Yenilikçi, uzman sanatçılar yetiştiren, öğrencilerine dünya standartlarında eğitim veren, meslek etiğine saygı duyan entelektüel sanat, bilim, eğitim insanları yetiştirmeyi kendisine vizyon olarak belirleyen Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk müziğinde yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor. Türkiye’nin halihazırda sahip olduğu otuz dört devlet konservatuarının ardılı olmayacaklarını özellikle vurgulayan Erol Parlak, Türk müziği ile Dünya müziğini bir arada harmanlamayı hedeflediklerini söyledi. Bunun içinde klasik sınav yöntemlerini kullanmak yerine gerçekten müzik konusunda yetenekli olan öğrencileri bünyesine katmayı amaçlayarak yetenekli Türk müzisyenlerini kendi ülkelerinde tutmalarını hedefliyor.

Geleceği

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün müzik sevgisini kendilerine ilke olarak edinen Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye’nin ”muasır medeniyetler seviyesi” ulaşmasında öncü bir rol üstlenerek, Türkiye’ye birçok önemli sanatçı kazandırmak istemektedir.