Nevşehirde Köprü Sallayana Ceza

Nevşehir’in Avanos ilçesinde tahta köprüyü salladıkları için iki kişiye 100TL para cezası kesilmesi, haber gündemine oturan içeriklerden bir tanesini oluşturmuştur. Köprüyü sallayan iki kişiye görevli memur tarafından 100’er lira kesilmiş ve bundan sonra köprüyü sallayanlar için ibretlik bir ders olması yönünde bir mesaj verildiği de ifade edilmektedir.

Türkiye’nin uğrak yeri olan ve turizm bakımından önemli bir yere sahip Avanos’ta Kızılırmak üzerinde bulunan tahta köprüyü salladıkları gerekçesiyle zabıtalar tarafından para cezasına çarptırılmışlardır. Böyle bir cezadan haberi olmayan iki vatandaş epey bir şaşırmış ve Kabahatler kanuna göre zabıta memurları tarafından kesilen cezayı ödemek zorunda kalmışlardır.

Asma köprüyü salladığı öne sürülen M.A.A ile H.K’ya 100TL para cezası kesilmiştir. Vatandaşların şikayeti üzerinde gerçekleşen bu durum kasten yapılma düşüncesi ve köprünün manevi açıdan önemi düşünüldüğünde bazı vatandaşlar tarafından fazlasıyla hoş karşılanmıştır. Özellikle Avanos Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Ergün’ün yaptığı açıklamalarda, ilçedeki köprünün 1973 yılından beri önemli bir ulaşıma sahip olduğu, 1.80 metre uzunluğuna sahip ve 2.30 metre genişliğindeki asma köprünün yerli ve yabancı turistlerin epey ilgisini çektiğini ve sık sık kullanıldığını ifade etmiştir.

Ayrıca Mustafa Ergün’ün diğer açıklamalarda, köprünün her salladığında bazı yerlerinde kırılmalar ve gevşemeler meydana geldiğini de ifade etmiş ve köprü üzerinde o an yaşlıların, çocukların ve engellilerinde olduğuna dikkat çeken Mustafa Ergün, köprünün kırılması ya da bağlantı yerlerinden kopması durumunda ortaya çıkan sonucun ne denli kötü olabileceğinin de altını çizmiştir. Bu nedenle köprüye zarar verme ve hayati bir can alabilmeye kadar ciddiyet taşıyan bu durum, zabıtalar tarafından cevapsız bırakılmamış ve vatandaşların şikayetleri yerine getirilmiştir. Böylece uzun bir süre köprüde bu tür faaliyetlerin gerçekleşmesi beklenmemektedir.

Özellikle zabıta ekipleri köprünün sallandığının ve tehlike arz edildiğinin şikayetleri üzerine geceleri köprü üzerinde nöbet tutmaya başlamışlardır. En sonunda köprüyü sallayan iki kişi tespit edildiğinde direk olarak para cezası uygulanmış ve gerekli uyarılar yapılmıştır.