Opel Astra Yağ Eksiltme Sorunu

Yağ eksiltme Nedir?

İçten yanmalı motorların hemen hepsinde en büyük problemlerinden biri olan opel yağ eksiltme sorunu; araç yol yaptıkça metal yorulmasına bağlı olarak marka ve modele göre karşımıza çıkma sıklığı değişen problemlerin başında gelir. Piston yanma odası içerisinde eskiyen ve eriyen silindir kapak contasından, oringlerden motorun çalışması sırasında yağ kaçması sonucu motor yağında eksilme meydana gelmektedir.

Opel Astra Yağ Eksiltme Sorunu

Böyle Bir Durumda Ne Yapılması Gerekir?

Öncelikle araç üzerinde kendi kontrollerimizi yapabiliriz. Eğer motor yanma odası içerisine yağ karışmışsa egzozdan mavi duman çıkar, motor performansı düşer ve yakıt sarfiyatı artar. Diğer bir kontrol yöntemi de genleşme tankının içerisinde motor suyuna karışmış motor yağı açık şekilde görülebilmektedir. Motor yağı gereğinden çabuk bitiyorsa bu nedenlerin yanında subaplardan kayıp kompresyon hava kaçakları meydana gelmiş de olabilir. Bunun tespiti için aracı en yakın yetkili servise götürmemiz gerekmektedir. Belirli kontrollerin ardından kayıp kaçak miktarı belirlenerek yetkili kişiler tarafından araç arıza yorumu yapılmalıdır. Opel Astra araçlarda özellikle uzun süreli LPG kullanımlarında yağ eksiltme sorunu karşımıza çıkmaktadır. Bunun en büyük nedeni LPG yakıtının yanma sıcaklığını arttırması ve metal yorulmasını hızlandırmasıdır.

LPG diğer petrol yakıtları gibi motor sistemine yağlayıcı özellik olarak katkıda bulunamamaktadır. Bu nedenle LPG silindir bloğunu ve motor parçalarını daha kısa sürede tahribata uğratır. Yağ yakma sorununun önünü açar. Kullanılan yağın kalitesi de yağ eksiltme nedenlerinden olabilir. Markası bilinmeyen piyasada dolaşan birçok ucuz yağ motor yağının daha hızlı eksilmesine neden olmaktadır. Piyasada bilinen motor performans testleri yapılmış kullanıcılar tarafından olumsuz tepki almayan yağların kullanılması gerekmektedir.

Araç periyodik bakımlarını düzenli olarak yapılması, yağ filtresinin gereken zamanda ve orijinal markasıyla değişmesi gerekmektedir. Su eksiltme sorunu da yağ eksilmesine neden olabilir.