Pkk Operasyonları

Son zamanlarda, pkk ya yönelik operasyonlar sürekli olarak artıyor. Devletin yapmış olduğu operasyonlara, pkk mensupları hain pusularla karşılık veriyor. Ancak gene de yapılan operasyonlarda pkk, çok sayıda zayiat veriyor. Dün sabah saatlerinde yapılan bir operasyonda, Ankok kod adıyla bilinen, Hakkâri Pkk Bölge Sorumlusu, Barış Tekçe adlı teröristin, ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

Operasyon dün sabah saatlerinde, Ağaçdibi, Şine Köprüsü ve Oğul Köy civarında yapıldı. Hakkâri-Çukurca karayolu 14. kilometresi ile 40. Kilometresi arasında bir alanı kapsayan, hava destekli operasyonda, bir terörist öldürüldü. Helikopterin açtığı ateş sonucu öldürüldüğü belirlenen teröristin daha sonra, Hakkâri Pkk Bölge Sorumlusu Barış Tekçe olduğu bildirildi. Operasyonun yapıldığı bölgedeki kara yolu halen ulaşıma kapalı durumda. Yetkililer ne zaman açılacağı konusunda bir bilgilendirme yapmadı.

Iğdır’da Öldürülen Teröristler

Güvenlik güçlerinin düzenli olarak gözetleme yaptıkları sırada, Iğdır-Doğubayazıt Karayolu’nun yaklaşık olarak 25. Kilometresinde, bir gurup terörist olduğunu belirledi. Karayolunu, Doğubayazıt Karabulak ve Iğdır Erhancı arasında ulaşıma kapatan güvenlik güçleri, hava destekli geniş bir operasyon başlattı. Daha sonra teröristlerle temas sağlanma nedeniyle çatışma çıktı. Çatışma sırasında ve yaşanan çatışma sonrası bölgeyi ateş altına alan helikopterler, teröristlerin kaçış bölgelerini de tıkadı. Bu operasyonda ilk belirlemeler göre, 5 terörist ölü ele geçirildi.

Operasyon sonrası ulaşıma açılan karayolu, bu kez de pkklı teröristler tarafından kapatıldı. Ağrı dağı eteklerinden Korhan Yayla aracılığıyla Suveren Köyü civarına inen teröristler, yolu trafiğe kapatarak, yoldan geçen bir TIR’ı durdurdu. Tır sürücüsünü araçtan indirdikten sonra TIR’ı ateşe veren teröristler, bölgeden uzaklaştı. Bu teröristlerin bulunması için, geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Tunceli’de Bomba Yüklü Araç

Pkklı teröristler, Tunceli ili Ovacık ilçesinde, gasp ettikleri bir araca bomba düzeneği kurdu. Daha sonra bu aracı ilçe çıkışına park eden teröristler, sabah saatlerinde Polis Zırhlı aracı geçerken, uzaktan kumanda ile patlatıldı. Patlamada can kaybı yaşanmazken, bir polis memuru yaralandı. Zırhlı polis aracında ise ağır hasar meydana geldi. Yaralanan polis memuru, Ovacık Entegre Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan ilk müdahalenin ardından, askeri helikopter ile Tunceli Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.