Şimşek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Bazı fotoğrafçıların özel olması ve çektiği fotoğraflarla tanınması onların ustaca anı yakaladıklarının kanıtıdır. İnsanların yaratıcılıkla birleştirdikleri kareler çok etkileyici olabiliyor. Özellikle de doğa fotoğrafçılığına merak sarmışsanız.

Doğal olayların akışında yakalayacağınız bir kare belki de hayatınız boyunca unutulmamanıza neden olabilir. Yağmurlu bir günde şimşek fotoğrafı nasıl çekilir diye düşünüp başarmak istedinizse size bir kaç tüyo da biz verelim istedik. Çekeceğiniz fotoğrafın eğer bulanık olmasını istemiyorsanız öncelikle uzun pozlama da makineye herhangi bir müdahale de bulunmamalısınız.

şimşek fotografı nasıl çekilir

Bunun için bir kaç saniye süren otomatik zamanlayıcıyı kullanabilirsiniz.

Eğer farklı modlar da fotoğraf çekimi yapacaksanız örneğin “bulb” modunda bu durum da uzaktan kumanda almanız gerekecektir. Kullanacağınız lens de önemlidir. Yıldırımın uzaklığı odak noktanızı da belirleyeceği için buna dikkat ederek lens seçimi yapmalısınız. Odaklama sizin çekeceğiniz fotoğrafın net ya da bulanık olmasını etkileyen birinci unsurdur.

Şimşeği yakalama işlemi sırasında net bir fotoğraf elde etmek için tripot kullanmak da gereklidir. Makineyi yerleştirin ve o anı bekleyin. Makine manueldeyken F değerini en yükseğe çıkarın ve bu da ışığın kısalmasını çekim süresinin uzamasını sağlayacak.