Sinema Sanatının Özellikleri

Sinema, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ve kitle iletişim araçları içinde, toplum sosyolojisi ve insan psikolojisi bakımından neredeyse en etkili olanıdır. Sinema her yaştan ve her kültür seviyesinden insana hitap edebilme özelliğiyle, diğer kitle iletişim araçlarının çok çok önüne geçmiştir. Taşrada yaşayan, hiç bir kültür birikimine sahip olmayan ve hatta okuma yazması dahi bulunmayan bir insan bile, sinemanın verdiği mesajdan etkilenebilir. Sinema yaşa kültür seviyesine ve yaşanan hayat tecrübelerine bağlı olarak insanlar üzerinde farklı etkiler bırakabilir.

Sinema neden bu kadar etkilidir?Sinema Sanatı

Sinemanın bu kadar etkili olmasının temel nedenlerinden biri, hiç şüphesiz insan ve toplum ayrımı yapmadan tüm kitlelere hitap ediyor olmasıdır. Diğer bir nedeni ise sinemanın en basit duyu organlarımız olan göz ve kulağa birlikte hitap ediyor olması. Piyasaya sürüldüğü ilk günden beri toplum üzerinde etkili olan sinema, son günlerde ise; sahne ışıkları, dekor, ses ve görüntü efektlerinin yanında film sektöründe kullanılan birçok ileri teknolojik teknikler ve tüm bu teknikleri ve insan faktörünü de kullanarak, vermek istediği duygu ve düşünceleri en etkili biçimde seyircilere ulaştırması sayesinde, sinema bu gün kitle iletişim araçları arasında oldukça iddialı bir yerde duruyor. Sinemanın toplum üzerinde bu denli etkili olmasının biri de kolay ulaşılabilir olması. Bu gün dünyanın hemen her yerinde hatta en kırsal bölgelerde bile insanlar sinema filmlerine çok rahat bir şekilde ve çok ucuza ulaşabiliyor.

Sinemanın toplum üzerindeki etkileri nelerdir?

Sinemanın toplum üzerinde sanıldığından çok daha fazla etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu gün normal bir komedi filmi gibi görünen bir sinema filmi bile bünyesinde birçok toplumsal mesaj barındıra bilir. Bu toplum üzerinde oldukça faydalı gibi dursada kötü niyetli kuruluşların elinde istismara açık bir silaha dönüşebiliyor. Örneğin çocuk filmlerine yerleştirilen 25. kare tekniği ile çocuklara hiç fark ettirilmeden cinsel içerikli mesajlar verilebiliyor. Bu gibi istisnai durumların yanında sinema sektörü toplum yararına oldukça faydalı işlerin de yapılabildiği bir sektör. Özellikle toplumsal farkındalık oluşturulması gereken ve toplum duyarlılığının artırılması gereken konularda sinema oldukça etkili bir araç olarak kullanılabiliyor. Bunun yanında sinema etkili bir bilgi edinme aracı olarak da kullanılabiliyor. Özellikle tarihte oldukça önem arz eden olaylar sinema aracılığı ile insanlara etkili bir biçimde anlatılabiliyor. Sinemanın toplum üzerindeki bu etkili gücünü fark eden çeşitli gruplar, topluma olayları kendi çıkarları doğrultusunda yansıtmaya çalışabiliyor.