Şırnak’ta Demokratik Özerklik Açıklaması Yapan DBP il Başkanı Göz Altına Alındı

Şırnak halk meclisi üyeleri, Demokratik Bölgeler Partisi Başkanı ve üyelerinin içinde bulunduğu bir grup tarafından ‘’ Demokratik Özerklik’’ açıklaması yapılmış, açıklamada ‘’ Devletin resmi kurumlarının meşruiyetini kaybettigini, devlet atanan resmi görevlilerin tanınmayacak ve yönetemeyecektir. Yapılan saldırılar da kendi demokratik savunmamızı kendimiz yapacağız. Bu zamandan sonra şehrimizi biz yöneteceğiz kimsenin yönetmesine müsade etmeyeceğiz’’ denmiştir.

Bu açıklamanın üzerine Demokratik Bölgeler Partisi başkanı, Belediye Başkanı, parti yöneticilerin ve üyelerinin de oturduğu tespit edilen 10 ayrı eve baskınlar yapılıp, 3 kişi gözaltına alınmıştır. Bu kişilerden 1’nin belediye meclis üyesi üyesi diğer 2 kişinin ise Demokratik Bölgeler Partisi yöneticisi olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Özerklik Açıklaması

Yeşilyurt Mahallesinde açıklama yapan, Demokratik Bölgeler Partili Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan, Belediye Eşbaşkanı Eylem Onuk, Demokratik Bölgeler Parti üyeleri ve vatandaşlar tarafından yapılan dün basına açıklama yapılmıştı. Demokratik Bölgeler Partisi İl Başkanı Salih Gülenç ‘’2 yıl önce Abdullah Öcalan tarafından başlatılan barış ve müzakere sürecine hükümetin destek vermedigi ve hiç bir ilerleme kaydedilmemiştir. Bu 2 yıl içerisinde oyalama çabasında bulunan seçim zamanında Kürt halkını inkâr eden ve imha politikaları uygulayan 5 Haziranda Diyarbakır’da halkımıza katliam düzenlenlenmiştir. 7 Haziran seçimlerinde ise halkımızın umutlarının artmasına neden olmuştur. Akp hükümeti seçimden önceki saldırılarına seçimden sonra da devam etmiştir.2013 yılından itibaren bu güne kadar özellikle son 5 aydır Kürt halkının lideri Abdullah Öcalana uygulanan tecrit barışa ve demokrasiye en büyük engeldir. Bizim açımızdan barşın Teminatı olan Abdullah Öcalan ile görüşmeler başlatılıp bu sürecin barış ve demokrasi yolunda ilerlemesi Kürt halkı lideri Abdullah Öcalan özgürlük koşullarını sağlaması gerekir ‘’ açıklamalarında bulunmuştu.

Demokratik Bölgeler Partisi İl Başkanı Salih Gülenç Suruçtaki canlı bomba eyleminin Devrimci Sosyalist Gençlik hareketine karşı yapıldığını ve Akp Hükümetinin ‘’Kürdistan’’ olarak adlandırdığı bölgeye savaş ilan ettigini söyledi.

Bu açıklamaların arkasından bu sabah 06.00 da Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan, Belediye Eşbaşkanı Eylem Onuk, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Kabul bazı meclis üyeleri DBP Şırnak İl Başkanı ve DBP yöneticilerin evlerine baskınlar düzenlendi. Operasyonda evlerinde bulunan DBP li yöneticiler Salih Ürek, Leyla İşlek Belediye Meclis üyesi Kamil Külter gözaltına alındı. Operasyona tepki gösteren kişilerin dağılması için polis tarafından havaya ateş açıldı.