Spor Ve Sağlık

Spor her insanın yapması gereken en önemli aktivitedir. Spor ve sağlık birbirlerine benzer kelimelerdir. İnsanlar spor yaptıkları ölçüde sağlıklı kalabilirler. Düzenli spor yapmak vücudumuzu dinlendirir, güçlendirir, dayanıklılığı artırır, ömrünü uzatır.

Spor Ve Sağlık

Spor yapmak bunların yanı sıra insanları zararlı maddelerden uzak tutar. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi insan sağlığına zarar veren maddelerden de korunmuş olur. Sigarayla akciğerleri bitmiş insanların düzenli spor yaparak akciğerdeki balgamları söktürmesine ve akciğerlerin yenilenmesini sağlar.

Düzenli olarak spor yapan bir kişi çok yeme sorunu olsa bile spor yaparak vücudunu zinde tutar.

Spor yapıldığı ölçüde vücudumuz hastalıklardan korunur. Hücreler sürekli yenilenir. Kan akışını hızlandırır. Kalp daha fazla temiz kan pompalar. Hücreler sürekli yenilendiği için vücut gençleşir, kişi kendini genç hissetmesine yardımcı olur.

Spor yapan insan sürekli ter boşalttığı için bolca su içer. Derideki gözenekler sürekli doğal bir şekilde kalır. Bu döngüyle cildi güzelleşir sade ve güzel bir cilt görüntüsü ortaya çıkar.

Bunların yanında spor yapmak insanı öfkeden, sıkıntıdan, stresten uzak tutar. Bu sebepten sağlıklı düşünüp sağlıklı karar verme yeteneğine sahip olur.

Düzenli yapılan spor vücudu sürekli aktif tuttuğu için bünyedeki yağ miktarını azaltır. Atık olan maddelerin daha çabuk atılmasını sağlar. Estetik bir görünüme kavuşturur. Hantallıktan uzak tutar. Kişiyi enerjik bir halde kalmasını sağlar.

Bol spor yapmak alkolle karaciğer yağlanması olan insanların karaciğerlerini yenilemede çok önemli bir yere sahiptir. Vücudumuzun en önemli organlarından olan karaciğer vücudumuzdaki çok zararlı olan maddeleri az zararlı olan üreye çevirmeyle görevlidir.