Sporda Protein

Spor yapmak İnsanların artık temel ihtiyacı haline dönüşmüştür. Spor yapmadan zinde kalmak, sağlıklı yaşamak, stresten atmak, kilo vermek artık mümkün değildir.

Spor yapıyoruz da sporda kullanacağımız bir enerji gerekmez midir? Sporda protein burada devreye girer. Vücudumuzun alması için 3 önemli besin grubu bulunmaktadır. Bunlar: karbonhidrat, protein ve yağlar. Bu 3 besin grubundan karbonhidrat enerjisi azdır; saman alevi gibidir; çabuk uçar gider. Yağ kalıcıdır hemen bağlanır enerjisi vardır ama vücuttan yağları atmak çok uğraştırıcı iştir.

Burada spor için en önemli besin kaynağına değinecek olursak bol enerji veren proteinlerdir. Yoğun protein içeren besinler: kırmızı ve beyaz et, süt, yumurta, balık, gibi gıdalarda bolca protein bulunur.

Peki, bu besin gruplarını almasak ne olur? Spor için proteinlerden gerekli enerjiyi almadığımızda vücut spora dayanıksız hale gelmeye başlar. Kaslar güçsüzleşir ve bünyemiz bu durumdan rahatsız olmaya başlar. Kaslar çalıştıkça enerji ihtiyacı duyarlar. Bu enerjiyi de en kolay yoldan proteinlerle sağlarız. Hatta spor yaptıktan sonra açlık hissederiz.

Proteinler insanı karbonhidrat ve yağlara göre daha tok tuttuğu gibi bolca verdiği enerji ile vücudumuzun zinde kalmasına yardımcı olur.

Proteinler kan akışını hızlandırır vücudumuzu dengede tutmaya yardımcı olur. Spor yaptıkça kan şekeri düşmeye başlar. Aldığımız proteinler sayesinde kan şekeri seviyesi dengelenir. Oluşacak rahatsızlıkların önüne geçilmiş olur.

Günlük hayatta proteinli besinleri sevmeyen yâda direkt sporda sonuca ulaşmak isteyen insanlar protein tozları, protein hapları yahut protein iğneleriyle sporunu devam ettirmeye çalışmaktadır. Ne kadar faydalı bir durum olduğu ise tartışılır.