Suriye Sınırımıza Yakın Bir Bölge Bombalandı

Hatayın 45 km mesafede Suriye’nin İdlip kentine ve bu kentteki Atme kasabasında dün hava harekâtı yapıldı. Bu operasyonda çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı öğrenildi. Bombalamayı kimse üstlenmedi. Operasyonu kimin yaptığı halen bir soru işareti.

Bu bölgelerin Işıd ve El Nusra’nın elinde bulunan bölgeler olduğu ve bombalama öğlen saatlerinde yapıldığı öğrenildi. Bu saldırıda Idlipte 20 kişinin öldüğü ve bu saldırının şaşkınlığı atılamamışken, akşam 21 sıralarında sınırımıza sadece 3 km ötede Atme kasabasında silah üretilen yerler bombalandı. Bu bomalamada ise 22 kişinin hayatını kaybetti.

Atme kasabasında olan bombalama sınırımızdaki Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Bükülmez Mahallesi ve çevresinde telaş ve korkuya sebep oldu. Bölgede bombalama yapan uçakların Türkiye’nin üzerinden geçtiği haberleri yayılmaya başladı. Operasyonda yaralanan 7 kişi Hataydaki çeşitli hastanelerde tedavileri sürüyor.

Uçakların nereden kalktığı bilinmiyor

Uçakların bombalaması sonucunda birçok sivil Suriye vatandaşının öldüğü ve operasyonda kullanılan uçakların Abd’ ye ait olduğu ve Türkiye’nin İncirlik üssünden havalandığı dedikosu bölgede ki halka yayılmaya başlayınca Türk Dış işleri açıklama yaptı. Bu yapılan açıklamada ‘Koalisyon uçakları tarafından yapılan bombalaya Türkiyeden hiç bir uçak katılmamış. Bu uçaklar İncirlik üssünü ve başka bir Türkiyeye ait üssü kullanmamıştır. Uçaklar Türk hava sahasından geçmemiştir’’ denildi.

Dış kaynaklı haberlerde koalisyon uçaklarının Atme kasabasını bombalamadığı yönünde haberler gelmekte. Konu ile ilgili pentagonun yapacağı açıklama merakla beklenmektedir.

Işid Tehdidi

Bölgede bunlar yaşanırken, dün Işid tarafından, Türkiye’ye tehdit mesajı yayınlandı. Bu mesajda: “İntihar saldırılarımızın hedefi olmak istemiyorsanız, acilen elinizi bu savaştan çekin, sonra oturup ağlamayın” denildi.

Işid’in, Türkiye’nin kendilerine yapılan operasyonlarda yer alması ve ABD’nin kendilerini bombalaması için İncirlik Hava Üssü’nü kullanmasına izin vermesi nedeniyle böyle bir tehdit yayınlandığı bildirildi.

Işid örgütü mesajını, Darülhilafe adlı, Türkçe yayın yapan sitede yayınladı.

Tam olarak metin ise: “IŞİD’in bomba yüklü kamyonlarının hedefi olmak istemiyorsanız, acilen elinizi bu savaştan çekin. O güvendiğiniz ABD sizi kurtaramayacak. Yarın size saldırınca, ansızın bir bomba patlatınca oturup ağlamayın. Bunu siz istiyorsunuz.” Şeklindeydi.