Terör Örgütüne Büyük Darbe

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin havadan ve karadan sürdürdüğü operasyonlar sonucunda bölücü terör örgütüne ağır kayıplar verdirildiği belirtildi. Özellikle Irak’ın kuzeyinde bulunan terör örgütü üyelerinin bölücü faaliyetlerine karşılık veren Türk Silahlı Kuvvetleri yapılan hava harekatında şimdiye kadar 390 teröristi etkisiz hale getirdiğini ve 400’e yakın teröristi de yaraladığını belirtti.

Yapılan hava ve kara harekatları sonucunda terör örgütünün yönetici kadrolarında bulunan kişilerden de bazılarının öldürüldüğü haberleri gündeme geldi. Ayrıca bu operasyonlar kapsamında örgüte ait uyuşturucu madde ve yüklü miktarda para da ele geçirildiği bilinmektedir. Sığınaklar üzerine yapılan çalışmalar sonucuna örgüte ait bir sığınak imha edildi.

Özellikle 1 Ağustos tarihinde bölücü terör örgütünün Kuzey Irak’ta bulunan Kandil bölgesindeki kamplarına düzenlenen hava harekatlarında örgüte oldukça büyük zararlar verildiği belirtilmiştir.

Bokriskan bölgesi olarak adlandırılan yerde bulunan örgütün barınma alanına hava harekatı düzenlendi. Bu harekat sonucunda Şerevan Fatuvan kod adlı terör örgütü üyesi ile örgütün 4 grup liderinin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Ayrıca bu harekatta yaklaşık 30 teröristin yaralı olduğu açıklandı.

Kamplar arasında önemli bir yere sahip olan Zergele Kampı’na yönelik harekatlar da düzenlenmiştir. Bu harekat sonucunda ise örgütün kadın grubu olan ‘Şervan’ın sorumlusu Gülten kod adlı teröristin etkisiz hale getirildiği ve bunun yanı sıra 20’den fazla terör örgütü üyesinin de etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Terör örgütü üyeleri yapılan bu harekatlar karşısında Bokriskan bölgesindeki bir sığınakta saklamaya çalıştıkları para ve uyuşturucuları Zergele bölgesindeki bir eve taşıma kararı aldılar. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmış olduğu hava harekatları nedeniyle örgütün para ve uyuşturucu sakladıkları evde yangın çıktı, ev çok fazla hasar gördü. Teröristlerin para ve uyuşturucu maddeleri kurtarmak için çaba harcadıkları bilinirken bu çabalarının sonuçsuz kaldığı öğrenildi. Evde bulunan uyuşturucunun tamamının imha edildiği ve paranın az miktarına ulaşabildikleri öğrenildi. Yaşanan bu maddi kayıp terör örgütü yöneticileri ve üyeleri arasında oldukça büyük öfkeye ve moral bozukluğuna yol açtığı öğrenildi.

Yaşanan olaydan sorumlu tutulan 10’dan fazla terör örgütü üyesinin infaz edildiği ve olayın ortaya çıkmaması için yoğun çaba harcandığı bilinmektedir.