Toprak Elementi Gurubu

Bu elemente dâhil olan burçlar; boğa burcu, başak burcu ve oğlak burcudur. Bu elementin etiketi alt yapı ve şekildir.

Bu burçlar, alt yapı oluştururlar, şekil verirler ve biçimlendirirler. Zodyak üretilicileri, bu gurupta yer alan burçlardır. Kendi rüyalarını gerçekleştirebilecek potansiyelleri vardır. Yakınlarının da rüyalarını gerçekleştirmek için çabalayabilen yapıya sahiptirler. Başarılı bir yapıya sahip olan bu gurubun burçları, çok pratik bir yapıya sahiptirler. Ayrıca ellerindeki kaynakları iyi kullanma yetenekleri vardır. Zaman konusunda ise dakik diye tabir edilen tutumlar sergilerler. İş programından çizim yapmaya, analizden grafiklere, iş teslimat zamanından iş başlangıç süresinin hesabına kadar, a dan z ye planlı ve programlı hareket ederler. Bilinen en büyük özelliklerinde biri realist olmalarıdır. Bazen o kadar çok gerçekçi olurlar ki, nezaket kavramını yerin dibine sokabilirler. Bu guruptaki insanlar, kendinde olmayan bir duyguyu varmış gibi göstermezler. Neyse odur mantığıyla yaklaştıkları için, akılcı hareket edebilirler. Ayrıca duygularını göz ardı edebilme konularında da baya ileri seviyelere ulaşmışlardır. Tedbirli ve tutucu bir yanları vardır. Ani karar vermezler ve temkinli davranırlar. Bu nedenle mevcut durumu ve ellerindeki imkânı, en iyi şekilde değerlendirebilme konusunda kendilerini geliştirmiştirler. Sabırlı ve dengelidirler. Anlık sabırsız tavırlar sergileyebilirler ancak uzun vadede gerçekten sabırlı bir yapıları vardır. Son derece hırslı ve kararlı bir yapıları vardır. Bir hedef belirlediklerinde, gelişmesi için elinden geleni yapabilirler. Olmazsa tekrar denemekten gocunmazlar. Aynı hırsla çalışmalarına devam edebilirler. Demoralize olma oranları düşüktür.

Boğa

Sanat eserlerini ve doğal unsurları koruma içgüdüsüyle hareket edebilen bir yapıya sahiptir. Akıllarına takılan her hangi bir paranoyada sürekli kontrol sağlama eğilimleri gösterirler. Yani bir boğa burcu, hassas bir nesne kendine emanet edildiğinde gözü gibi koruyacağı yanında, kendi ile baş başa bile olsa, o nesneyi sürekli kontrol edecektir.

Başak

Bu burç, sağlık konularına düşkündür. Bu nedenle, sağlık sektöründe çalışan çok sayıda başak burcu personel bulunmaktadır. Yukarıda saymış olduğumuz bu elementin özelliklerinden olan, dakiklik konusunda ayrı bir hassaslık sergilerler. Düzenlilik de yapılarına yerleşmiştir. Çalışkanlık ve düzen konularını bir araya getirip başarılı olma potansiyelleri yüksektir.

Oğlak

Hiyerarşide üst seviyelerde yer almayı seven bir yapıdadır. Sabırlı yapıları ve hiyerarşiye olan saygı ve bu alandaki hedefleri doğrultusunda, yükselme eğilimli bir yapıları vardır.