Üye Olurken Neler Dikkate Alınır?

Günümüzde gelişen internet ve sosyal medya mecrası, kullanıcılara online ortamda diğer kullanıcılarla tanışma, sohbet etme fırsatı sunmaktadır. Sosyal medya mecralarının yanı sıra, gerek web tarayıcı gerek bilgisayar uygulaması gerekse mobil uygulamalarda sohbet etmek isteyen kullanıcıları tek bir çatı altında toplamaktadır. Söz konusu uygulamalarda yer almak için, program ya da mecra hazırlayıcıları kişilerden üye olmalarını talep eder.

 Üye olurken neler dikkate alınır?

İnternet alanı her ne kadar geniş kullanıma sahip olsa da, güven derecesi oldukça azdır. Bu nedenle sohbet siteleri ya da uygulamalarına üye olurken bazı şartlar göz önünde bulundurulmalıdır. Henüz yeni ortaya çıkan bir kuruluş issdfsafsae, ilk etapta kredi kart numarası, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası gibi farklı kişilerin kullanımıyla kullanıcılara sorun oluşturacak paylaşımlardan kaçınılmalıdır. Şayet bir süredir hizmet veren bir uygulama ya da internet sitesi ise, iyi araştırılmalı, sohbet sitesini oluşturan şirketin adres bilgilerine bakılmalı ve önceki kullanıcıların yorumları takip edilmelidir.

 Bilgiler doğru verilmeli

Şayet üye olacağınız sohbet sitesi ya da uygulaması güvenilir bir mecra ise, üye olunabilir. Üyelik konusunda kullanıcıların gerçek bilgilerini ve profil resimlerini kullanmaları, ilerleyen dönemlerde burada tanışacağı ve sohbet edeceği kişileri mağdur etmeme noktasında önemlidir. Yanlış bilgiler paylaşmak, profil fotoğrafı alanında başkasının fotoğrafını kullanmak yasal bir suçtur.

Burada kendi fotoğrafını bir başkasının kullandığını gören bir başka internet kullanıcısı, üye olduğunuz sohbet sitesi ya da uygulamasına üye olmaksızın hakkınızda suç duyurusunda bulunabilir ve dava açabilir.

 Ücretlendirmeye dikkat edin

Günümüzde sohbet sitelerinin çoğunluğu ücret karşılığında hizmet vermektedir. Burada üye olunurken “üyelik şartnamesi” dikkatlice okunmalı ve ücret politikası iyi anlaşılmalıdır.. Verilen ücret karşılığında hizmet, günlük mü aylık mı yoksa yıllık mı alınacağı belirtiliyor olmasına dikkat edilmelidir.