Zebra Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Akvaryumda balık beslemek isteyenler için ilk önerilen, bakımı kolay zebra balıkları olup, zebra balığı akvaryumu nasıl olmalı sorusuna yanıt bularak başlamalıdır. Zebra balıkları akvaryum ne kadar büyük olursa olsun farklı türlerle aynı akvaryuma konulmamalıdır. Çünkü hırçındır diğer türlere zarar verir, kendi türlerinde bile zaman zaman agrasif davranışlara rastlanmaktadır.

Zebra Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı

Adını çizgili görünümünden alan zebra balığının akvaryumu en az 150 litre olmalıdır, bu balıklar azami 18 cm kadar büyümektedirler. Akvaryum sıcaklığı için 25 derece ideal sıcaklıktır. Suyu sürekli temiz olmalıdır. Akvaryumun içine fazla aksesuar koymak yerine delikli kaya parçası, yumurtalar için testi ve havalandırma mekanizması ile su deviri yapan mekanizmalar bulunmalıdır. Ayrıca akvaryum hareketin çok olduğu alanlardan ziyade sakin köşelere koyulmalıdır. Çünkü hareketli ortam onları tedirgin eder.

Üretmek isteyenler için kolay ürediklerinden tercih edilmelidir, fakat sadece hobi ve dekoratif görsellik açısından beslemek isteyenler 8- 10 adet ama sadece dişi balık beslemelidir. Erkek balık akvaryumda baskı kuracağından dişi balıklar sakin yaşayamazlar.Hem etçil hem de otcul olduklarından yem sorunu yaşanmaz.