Burçlar ve Özellikleri

Astrolojide burçlar yıldızların özelliklerine göre belirlenmiş ve yine bu özelliklere göre gruplandırılmıştır. Bu gruplar; ateş, toprak, hava ve su olarak ayrılmıştır. Her grupta 3 burç bulunmaktadır.

• Ateş Grubu: Aslan, Yay, ve Koç

• Toprak Grubu: Boğa, Başak ve Oğlak

• Hava Grubu: İkizler, Terazi ve Kova

• Su Grubu: Yengeç, Akrep ve Balık

Sırasıyla burçların genel özelliklerine şu şekilde ulaşabiliriz:

KOÇ

Koç burcunda canlılık ve hareket daima üst seviyelerdedir. Girişimci, atılgan ruha sahiptirler. Başarmak koçlar için vazgeçilmez tutkudur. Burcun olumsuz yanı sabırsızlığıdır.

BOĞA

Boğa burcundakiler sıcakkanlı ve ne istediğini bilen kararlı kişilerdir. Dinginlik, kalıcılık onlar için oldukça önemlidir. Olumsuz yönleri ise bencil ve alıngan olmalarıdır.

İKİZLER

Burcu ikizler olan kişiler sürekli hareket etmeyi severler. İletişimleri oldukça kuvvetlidir. İyi niyetli olmaları ve yardımseverlik duyguları ön plandadır. İkizler burcunun olumsuz sayılacak özelliği ise çok fazla konuşmalarıdır.

YENGEÇ

Yengeç burcundaki kişiler oldukça duygusal bir yapıya sahiplerdir. Ayrıntıları çok severler. Merhamet duygularının gelişmişliği, yumuşak huylu olmaları ile bilinen yengeç burçlarının olumsuz yönü dikkatsiz olmalarıdır.

ASLAN

Aslan burcunun en üstün özellikleri planlama yapabilmeleri ve cömertlikleridir. Çabuk organize olmaları ile bilinen aslanlar her şeyi yerinde değerlendirebilme özelliğine de sahiptirler. Aslan burcunun olumsuz özelliği kendini beğenmişliğidir.

BAŞAK

Başak burcu denildiğinde aklımıza temizlik gelmektedir. Yardımseverlik ve çalışkanlıkları ön plandadır. Bu burcun olumsuz özelliği bazı zamanlarda çekingen ve cesaretsiz davranmasıdır.

TERAZİ

Terazi burcu uzlaşmacı, adaletli, barışçı özellikleri ile ön plana çıkar.Burcun olumsuz özelliği ise gösterişten çok hoşlanmasıdır. Bu durum zaman zaman dengesizliğini ortaya çıkarmaktadır.

AKREP

Akrep burcu fedakarlıkları ile ön plandadırlar. Dayanıklı, enerjik ve ihtiraslıdırlar. Bilinç seviyesi çok açık olduğu anlarda kendilerini çok iyi geliştirebilirler. Sezgileri çok kuvvetli olan akrep burcunun olumsuz yönü ihmalkarlığı ve acıma duygusunun zayıf olmasıdır.

YAY

Asil, cömert, hareketli, hoşgörülü ve yeniliklere açık olan yay burcunun kendine güveni oldukça fazladır. Başkalarını küçümsemek ise olumsuz özelliğidir.

OĞLAK

Sabırlı, mantıklı, kararlı olmak en önemli özellikleridir. İnançları ve değerleri sağlamdır. Yaptıkları işte yükselmek için çok fedakar davranırlar. Olumsuz özelliği fazla meraklı olmalarıdır.

KOVA

Vicdani duygularını üst seviyede yaşarlar. Bağımsız hareket etmeyi seven kova burcu ilerlemeyi sağlayan imkanlar oluştururlar. İhmalkar ve paraya önem vermemeleri olumsuz özellikleridir.

BALIK

Balık deyince aklımıza ilk önce duygusallık gelmektedir. Şefkat duygusu ve duyarlılıkları ön plandadır. Huzurlu yaşamaya çok önem verirler. Olumsuz yönü ise kendini değersiz görmesidir.